Školský výlet – Kežmarok

Mesto Kežmarok láka ľudí svojou bohatou históriou. Na území mesta sa nachádza mnoho historických pamiatok.  Naši žiaci 5.-8. ročníka navštívili Kežmarský hrad, ktorý je dominantou mesta Kežmarok. Tento hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Postavenie hradu sa spája s rodinou Thӧkӧli. Pred hradom v parku je postavená bronzová jazdecká socha hradného pána Imricha Thӧkӧliho. Počas prehliadky hradu sme mali možnosť vidieť expozíciu venovanú tejto rodine, radničnú miestnosť, kaplnku, lekáreň, bohatú výstavu zbraní a vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto a Vysoké Tatry. Nazrieť sme mohli aj do hladomorne hradnej panej, ktorú tam kedysi dal uväzniť jej manžel. Na nádvorí sme mali možnosť vidieť expozíciu historických vozidiel a hasičskej techniky. Po prehliadke sme sa námestím presunuli k budove Evanjelického lýcea, kde študovali Samo Chalupka, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín a iné známe osobnosti. V budove sa nachádza aj najväčšia historická knižnica v strednej Európe. V blízkosti sme si obzreli drevený artikulárny kostol. Patrí medzi osem slovenských drevených kostolov, ktoré boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hneď vedľa bol vystavaný nový evanjelický kostol. Náš výlet sme zakončili chutným obedom a nákupom suvenírov v OC MAX v Poprade. Tešíme sa, že aj vďaka tomuto výletu môžeme u žiakov rozvíjať regionálnu výchovu.

Dátum vloženia: 26. 6. 2022 16:32
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 6. 2022 16:34

dnes, piatok 29. 3. 2024
sobota 30. 3. jasná obloha 16/6 °C
pondelok 1. 4. slabý dážď 17/7 °C

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Kto nenasial hrachu v marci, nebude ho variť v hrnci.

Na Veľký piatok sa štepia ovocné stromy.