Základná škola s materskou školou, Važec

Základná škola s materskou školou
Važec

Základná škola s materskou školou, Važec

S čím pomôžeme?

rozšírené vyhľadávanie

Bezpečná cesta do školy

Bezpečná cesta do školy 1

Začal sa školský rok a školáci odchádzajú denne za svojimi povinnosťami, a teda denne sú v bezprostrednom styku s cestnou premávkou. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši v snahe predísť dopravnej nehodovosti detí prináša niekoľko odporúčaní. Viac ...

Začal sa školský rok a školáci odchádzajú denne za svojimi povinnosťami, a teda denne sú v bezprostrednom styku s cestnou premávkou. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši v snahe predísť dopravnej nehodovosti detí prináša niekoľko odporúčaní, aby sa školák nestal účastníkom dopravnej nehody.  

     K ohrozenej kategórii účastníkov cestnej premávky patria najmä deti mladšieho školského veku, ktoré sú denne v bezprostrednom styku s cestnou premávkou. Cestou do školy sa musia samostatne orientovať a bezpečne riešiť neustále sa meniace dopravné situácie.

     Dopravnej výchove dieťaťa je potrebné venovať pozornosť už od najútlejšieho veku a  zároveň preň byť dobrým príkladom.

     Je mu potrebné zdôrazniť, že musí chodiť po chodníku, na vozovku smie vstúpiť len ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto. Nemá vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu prekážajú vo výhľade,  cez cestu  má  prechádzať kolmo a po vyznačených priechodoch pre chodcov a samozrejme, musí rešpektovať farby na semafore.

     Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. Jeho odev by mal byť dostatočne pestrofarebný, prípadne s reflexnými nášivkami, aby vodič už z diaľky zbadal malého školáčika a zvýšil svoju pozornosť.

     Veľmi dôležitý je aj výber cesty do školy. Vyberajte nie najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu. Je potrebné dbať na to, aby dieťa prechádzalo cez vozovku čo najmenej, na miestach s malým dopravným ruchom prípadne tam, kde je priechod pre chodcov riadený svetelnou signalizáciou. Ak si dieťa zvykne chodiť určitou trasou a pozná základné pravidlá cestnej premávky, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke.

     V neposlednom rade je deti potrebné upozorniť aj na riziká spojené s počúvaním hudby zo slúchadiel počas pohybu v cestnej premávke. Nielen zrak, ale aj sluch pomáha účastníkom cestnej premávky včas a správne reagovať na možné nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou.

     Zároveň upozorňujeme všetkých vodičov – jazdite pozorne, dávajte pozor na rozšantené deti, ktorým istý čas potrvá, kým sa trochu sústredia a zvyknú si na každodenné povinnosti. Nezabudnite, že sú medzi nimi aj vaše deti a aj malá nepozornosť môže mať následky na život celej rodiny.

Dátum vloženia: 5. 9. 2023 8:52
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2023 8:55
Autor: Správca Webu

Škola

Predprimárne vzdelávanie

podmienky

alf

Projekty

pop

pop

np

skola meni svet

GDPR

Počasie

dnes, streda 27. 9. 2023
jasná obloha 22 °C 12 °C
štvrtok 28. 9. takmer jasno 21/11 °C
piatok 29. 9. takmer jasno 21/11 °C
sobota 30. 9. slabý dážď 20/10 °C

Sviatok

Meniny má Cyprián, Damián, Kozmas, Damiána, Mirabela

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

September je májom jesene.

Pranostika na akt.deň

Na Kosmu a Damiána studeno bývá zrána.

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.